Travel hacks: Ako prežiť leteckú katastrofu

Travel hacks: Ako prežiť leteckú katastrofu

Poviem ti tajomstvo. Mám panický strach z lietania. Neznášam, keď to trasie, neznášam, keď nemám pevnú zem pod nohami a neznášam všetko, čo sa deje, hneď ako sa odlepíme zo zeme až po moment, kým sa na tú zem znovu prilepíme. 

„Viete, prečo zhasli svetlá?“ Pýtam sa pani v strednom veku, ktorá mi robí spoločnosť pri nočnom lete z Londýna. „Preto, aby sme videli svietiť mesto.“ Odpovie nadšene. „Nie. Preto, lebo najviac leteckých nešťastí sa stáva, keď lietadlo vzlieta alebo pristáva. A keď je vonku tma, tak musí byť aj v lietadle tma, aby si naše oči rýchlejšie privykli, keby sme drbli na zem. Aby sme potom neboli zmätení a rýchlejšie sa spamätali a začali bojovať o život.“ V tme svietili iba jej vystrašené oči. Jej odpoveď som už nepočula. Zaľahlo mi v ušiach. Pristávali sme.

Good job Maria. Keď sa bojíš ty, nech sa boja aj ostatní. 😀

Strach ma však naučil jednu vec. A to urobiť všetko pre to, aby som naň nemala dôvod. Aby som bola pripravená (alebo aspoň mala pocit, že som pripravená). Bojím sa, ale všetko, čo chcem je na druhej strane toho strachu. Do lietadla vždy nastúpim a keby sa malo niečo pohnojiť, mám svoj plán. Teraz ho môžeš mať aj ty.

AKO PREŽIŤ LETECKÚ KATASTROFU

+ 3 / – 8 Pravidlo

Až 90 % všetkých leteckých nešťastí sa stáva, keď lietadlo ide hore – vzlieta a potom keď ide novu dole – pristáva. Čiže akonáhle sa odlepíte zo zeme, „tŕpni“ tri minúty a keď sa nič nestane, mal by si byť v suchu po zvyšok cesty. Teda až po moment, keď budeš posledných osem minút pristávať. To však neznamená, že sa ti vo vzduchu nemôže nič stať. Môže. Len je to málo pravdepodobné. Počas tohto času buď v strehu, ale zrelaxovaný, nespi a dávaj pozor. Prečítaj si pravidlá bezpečnosti, počúvaj letušky a letušiakov a pripútaj sa.

Nepi alkohol / pi alkohol

Lepšie mať čistú hlavu, preto sa nespi do nemoty a buď stále v strehu. Na druhej strane, môžeš sa riadiť pravidlom, že opitému sa nikdy nič nestane, v tom prípade si vypi do nálady a ak sa niečo stane, nebudeš až tak veľmi panikáriť, pretože tvoj nervový systém bude utlmený práve alkoholom. Takže si vyber.

Príručná batožina pod sedadlo pred tebou

Už sa nebudeš biť o to, aby si svoj kufrík alebo ruksak dostal nad svoju hlavu. Ak ho vopcháš pod sedadlo pred tebou, môžeš si ušetriť zopár zlomených (tvojich) nôh – taška bude tlmiť náraz a tvoje nohy sa o ňu v prípade nehody zastavia.

BRACE pozícia

Brace! Brace! Brace! Brace pozícia je poloha tela, pripravená na náraz. Každé lietadlo je iné a preto si pred vzletom naštuduj kartičku bezpečnostných pokynov, aby si vedel, ktorá brace pozícia platí pre tvoje lietadlo a pre tvoje miesto. Väčšinou je to skrčené telo, hrudník na kolenách a ruky chrániace hlavu alebo ruky oprené o sedadlo pred tebou a chrániace hlavu.

Núdzový východ

Ak nesedíš na pri núdzovom východe (kde je mimochodom viac miesta ako kdekoľvek inde v lietadle), poriadne si zapamätaj, ktorým smerom ten núdzový východ je a koľko sedadiel od neho sedíš (najlepšie je, ak nesedíš od núdzového východu viac ako 5 sedadiel). Je to preto, aby si vedel, ktorým smerom sa evakuovať, aj keď v kabíne zavládne panika a všade bude hustý dym. Ty budeš vedieť kam máš ísť, tak tam choď.

Zopár ďalších užitočností, ktoré môžu, ale nemusia platiť

  • väčšie lietadlá sú bezpečnejšie ako menšie
  • najväčšiu šancu prežiť máš, keď sedíš v zadnej časti lietadla
  • sadni si do uličky
  • zostaň pripútaný počas celej cesty
  • ak vypadne kyslíková maska, ihneď si ju nasaď
  • najskôr zachraňuj seba, až potom ostaných
  • pri úteku z lietadla sa neštveraj cez sedadlá (iba ak nie je iná možnosť), vždy hľadaj uličku a cez uličku sa dostaň von
  • ak si nervózny a niečo sa na palube lietadla deje, sleduj, ako sa tvári letuška – ak kričí panikou, si v keli

AKO PREŽIŤ PO LETECKEJ KATASTROFE

Mnoho pasažierov si myslí, že keď je lietadlo roztrieskané na zemi a oni to prežili, tak sú v suchu a budú v správach ako šťastní „survivors“. Ale pozor! Boj o život pokračuje!

Máš 90 sekúnd – buď rýchly

Z trosiek sa musíš živý aj dostať. A na to máš nie viac ako 90 sekúnd – po tomto čase sa môže lietadlo vznietiť. Skrč sa a snaž sa neinhalovať príliš dymu, dýchaj cez sveter alebo inú tkaninu alebo zadrž dych. Od trosiek lietadla uteč minimálne 150 metrov. Alebo sa odplaz (ale poriadne rýchlo).

Všetko nechaj za sebou

Teraz ti ide o život. A na to príručnú batožinu nepotrebuješ. (výnimka je pád lietadla v divočine, v tom prípade sa do lietadla vráť – teda, keď bude po všetkom – budeš potrebovať zásoby – článok o tom, ako prežiť v divočine je v príprave 😀 ). Ak s tebou cestujú deti, tie za sebou nenechávaj. Buď taký láskavý a pri úteku z trosiek ich zober so sebou.

Nevzďaľuj sa príliš ďaleko

Ak si už v bezpečnej vzdialenosti od vraku lietadla, ďalej neutekaj, ale počkaj na pomoc. Je možné, že budeš pekne mimo, ale zapamätaj si, aby si lietadlo mal stále na dohľad – takže žiadne vbehnutie do lesa, v ktorom ťa nájdu až o 5 dní po tom, čo ťa obžral medveď alebo si skonal na následky tvojich zranení z pádu lietadla. Pekne si počkaj na pomoc. Ona príde.

To je všetko, čo viem. Ak máš ďalší tip, šupni ho do komentáru!

Šťastnú cestu! Tebe (i mne)! 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *