TOP 10 vecí, čo robiť v Marakéši

TOP 10 vecí, čo robiť v Marakéši

Je milión dôvodov, prečo si spraviť trip do Maroka. A jedným z nich je červené kráľovské mesto Marakéš. TOP 10 vecí, čo robiť v Marakéši. Inšpirujte sa mojím krátkym zoznamom. 

1. Najedz sa na námestí Jema el-Fnaa

Námestie mŕtvych. Jema el-Fnaa. Ešte nikdy som podobné námestie nevidela. Nájdeš tu všetko, stánky s tradičnými jedlami, stánky s netradičnými jedlami, varené slimáky, čerstvé freshe, cvičené opice, kobry, neodbytné hena umelkyne, predavačov vecí od výmyslu sveta, umelcov, hudobníkov, dokonca i kočovných zubárov. Na Jema el-Fnaa je možné všetko. Priprav sa na hluk, hudbu, smrad i opakované narušenie tvojej intímnej zóny. Z Námestia mŕtvych ho hneď tu a beztresne premenujem na Námestie živých. (tie verejné popravy, po ktorých nesie meno, tie necháme v minulosti).

Marrakech_banner

2. Dopraj si pravý marocký hammam

Najlepší. Najúžasnejší. Najfantastickejší. Prepáč za všetky tie naj, ale marocký hammam ťa totálne dostane. Je to celotelový kúpeľ, poctivý, s peelingom, s olejmi, s poriadnym vydrhnutím celého tela (prišla som z púšte, potrebovala som to). Marocká žena ma okúpala (ako ma Boh stvoril, alebo „naked-naked“), umyla mi vlasy, natrela ma arganovým olejom a ďalšími fajnovými vecami a potom nasledovala ešte celotelová masáž. Dvojhodinová procedúra, po ktorej sa budeš vznášať na ružovom obláčiku číslo 9.

3. Navštív Jardin de Majorelle

Botanická záhrada, ktorú má na svedomí Yves Saint Lauren. Zeleň, zeleň a zase zeleň. A uprostred sviežej záhrady s bazénikmi a fontákami nájdeš modré berberské múzeum. Rad do záhrady môže byť pekne dlhý a táto svieža oáza je relatívne malá, ale bez návštevy tohto miesta, akoby si v Marakéši ani nebol. Okrem berberského múzea môžeš navštíviť aj múzeum Yves Saint Laurenta.

4. Zjednávaj v souku

Chceš ten kožený ruksak. Obchodník si povie svoju cenu. Ty pokrúť hlavou a povedz, že to je veľa. Povedz si svoju cenu – v žiadnom prípade nie svoju maximálnu. K tej sa postupne spoločným vyjednávaním dopracujete. A potom povedz, že ti to je ľúto, ale si v Marakéši posledný deň a toto sú tvoje posledné peniaze a keď ich neminieš tu, minieš ich inde. Obchodník ťa odísť nenechá, urobí všetko preto, aby si si vytúžený objekt kúpil. Na oslavu uzavretého obchodu ťa trhovník pozve na mätový čaj. Je to pekná tradícia, ktorá vyjadruje obojstrannú spokojnosť a priateľskú atmosféru. 🙂 Neodmietni!

27629391_2043023135973695_2185559100422306471_o

5. Nakupuj na berberskom trhu

Okrem trhov v souku, navštív aj tradičný berberský trh. Na tomto trhu sa každý deň predáva niečo iné, prebiehajú skupinové burzy a takýto trh je viac divokejší ako souky v Medine. Nájdeš tu však krásne kožené výrobky, koberce, šperky, hlinené výrobky… A samozrejme, môžeš vyjednávať o sto-šesť.

6. Rezervuj si výlet

Marakéš je perfektným východiskovým bodom do celého Maroka. Odtiaľto si môžeš kúpiť výlet do púšte, na turistiku do pohoria Atlas, k vodopádu Ouzoud či do mesta Essaouira. Výlet rezervuješ vo svojom riade, v hosteli či hocikde inde v meste. Ja som to spravila dopredu online cez igomorocco a môj dvojdňový výlet do púšte Zagora s návštevou historických pamiatok po ceste bol jedným z highlightov celej dovolenky.

27336371_10213088667025274_799884911596201674_n

7. Daj si čaj na terase reštaurácie Café de France

Každý v Marakéši vie, kde je Hôtel Restaurant Café de France. Budova s veľkou terasou je priamo na kraji námestia Jema el-Fnaa a práve z tejto terasy máš ten najkrajší výhľad na celé námestie i mešitu Koutoubia. Najesť sa tu nie je veľmi lacné, ale na druhej strane, si v Marakéši, môžeš si dopriať. Alebo si objednaj iba kávu s mliekom alebo tradičný marocký čaj. A nezabudni to odfotiť!

8. Choď sa pozrieť na tanneries

Čo sú tanneries? Sú to tradičné garbiarne, v ktorých sa spracováva koža. A teda sa tu umýva, suší, prírodne farbí a všeobecne pripravuje na ďalšie použitie. V Marakéši nájdeš niekoľko takýchto tanneries, priprav sa na smrad, farby i jedinečný obraz, ktorý zachytáva tradičný (stredoveký) Marakéš. Kedy naposledy si videl ako sa spracováva koža niekoľko stoviek rokov starým spôsobom? Všetko kožené, čo kúpiš na tomto mieste, je (samozrejme) ručná výroba.

05-visiting-the-fez-tanneries

9. Navštív pamiatky a múzeá

V Marakéši jazdí aj obľúbený turistický doubledecker. Ale k najvýznamnejším pamiatkám to pokojne zvládneš aj pešo. Odporúčam ti pozrieť sa do Palais de la Bahia, Berberského múzea, povinnosťou je mešita Koutoubia, ale ak nie si moslim, dnu ťa nepustia (mešitu prístupnú turistom nájdeš napríklad v Casablanke), nevynechaj ani múzeum Dar si Said alebo školu islamu Medersa Ben Youssef, pozri sa aj na palác Badi či Saadské hrobky zo 16. storočia. Ak si fanúšik fotografovanie, nakukni aj do Maison de la Photographie.

27459691_10213088631224379_5918848660236946418_n

10. Relaxuj v parkoch

Maroko prekypuje zeleňou. Ak prídeš v lete, vytúžený tieň a svieži vánok nájdeš v mestských parkoch. Vstup do nich je zdarma a obdivovať môžeš krásnu záhradnú architektúru alebo sa jednoducho prechádzať chodníčkami medzi stromčekami. Oddýchni si v Menara Gardens, v Cyber Parku alebo v menších mestských parčíkoch.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *