TOP 10 miest, kam ísť v Londýne

TOP 10 miest, kam ísť v Londýne

V Londýne som častejšie než v Stupavare. A preto v tomto článku nájdeš 10+1 tipov na to, čo vidieť a čo robiť potom, ako si obeháš všetky „povinné“ turistické atrakcie. Toto mesto je pre mňa druhým domovom.

Camden Town

Štvrť umelcov, v ktorej to žije! Každý obchod je jedinečný a na trhu kúpiš úžasné veci i lacné suveníry. Daj sa potetovať alebo navštív streetfoodové stánky s úžasným jedlom. Perfektne sa tu relaxuje a je tu tak vitálne rušno. Ak si hipster, Camden Town bude tvojim miestom číslo 1. Ja hipster nie som, a predsa to je skoro jednotka! 🙂

Primrose Hill

Nikdy nevynechám prechádzku do štvrte Primrose Hill. Pohodlne a pešo sa tam dostaneš z Camden Town. Rovno si to zamier do útulnej malej pekárničky Primrose Bakery, kde majú tie najchutnejšie cupcakes, muffiny a ďalšie koláčiky. Kúp si kávu alebo čaj so sebou a sladké dobrotky si nechaj zabaliť so sebou. O pár minút vstúpiš do anglického parčíku Primrose Hill. Vylez na mierny kopec a kochaj sa výhľadom na celý Londýn. Koláčiky, ktoré si nesieš so sebou, najlepšie chutia v tráve! Ráno tu nájdeš božský pokoj a cez obed môžeš piknikovať alebo lenivo ležať v tráve a sledovať bohatých Londýnčanov ako sa hrajú so svojimi miláčikmi alebo trénujú na čerstvom vzduchu. A Abbey Road Studios sú takmer za rohom. 🙂

23379989_10212432036769928_7387117752000285691_n

 

Okolo Temže

Začneš pri parlamente a Temža ťa dovedie až k Tower Bridge. Alebo to vezmeš druhou stranou, ktorá síce až taká zaujímava nie je, ale keď máš čas a chuť na prechádzku, tak prečo nie. Po ceste ťa čakajú pouliční umelci, stánky s jedlom, burza kníh, turistické atrakcie ako London Eye, Sea Life Aquarium, Shakespearove divadlo i múzeá či Tate Modern. Na tejto trase sa nemáš, kde stratiť. Prechádzka po jednej strane ti zaberie maximálne 2 hodiny aj s fotením sa na každom rohu.

Divadlo

Bookni si lístok do divadla. Na muzikál alebo klasiku, balet alebo Londýnsky sympfonický orchester. Pozor, tieto lístky nebývajú veľmi lacné, ale ten zážitok, ktorý si z divadla odnesieš, je nevyčísliteľný! Mala som tú česť s Fantómom opery či LSO v Barbican Centre! Úžas!

Dinner in English pub

Najlepšie jedlo varia v anglických krčmách. Anglická kuchyňa však nie je pre každého, ale v Londýne dokážeš nájsť absolútne skvosty. Začni anglickými raňajkami (po nich už cez deň nebudeš chcieť nič jesť), ochutnaj pastiersky koláč, mušle, fish & chips, burger alebo írsky guláš. Perfektné sýte jedlo na sychravé počasie. Nájdi si tú najzašitejšiu krčmu a objednaj si fajn „food“!

21765554_10212074299586722_4669526838565394108_o

British múzeum

Tu ťa poteší hlavne vstup zadarmo. A uvidíš všetko od kameňov, cez históriu až po múmie. Na múzeum si odlož tak 2 až 3 hodiny. A keď ešte stále túžiš po intelektuálnej zábave a zadarmo, zamier si na Trafalgar Square a pozri sa do National Gallery.

BBC

Ešte pred pár rokmi si sa dostal aj do budovy. V kafetérii si si dal kávu, sendvič a pritom si sa díval na novinárov, ako pripravujú správy. A mohol si stretnúť aj nejakú tú celebritu. Perfektný bol aj obchodík so suvenírmi, ktorý však už neexistuje. A ani tours po budove. Tie zrušili kvôli bezpečnosti a častým teroristickým útokom. (v Manchestri tieto prehliadky stále fungujú! yay!) Ja, ako žurnalistka si návštevu BBC nikdy ujsť nenechám. A so svojím novinárskym preukazom sa tam vypýtam aspoň na záchod. 🙂

23131786_1994301534179189_8722986308813502198_n

Parky

Green park, Regent’s Park alebo Kensigton Gardens. Hektáre zelene a stromov a moje najobľúbenejšie miesta v rušnom meste. Iba tak sedieť a dívať sa do blba, to je môj relax. V tráve sa váľaj iba na bezpečnom mieste. Chodí tam aj veľa psíčkarov. 🙂

22104548_10212098462990792_8293721394249458838_o

Múzeum Jacka Rozparovača

Múzeum (ktoré vôbec nevyzerá na prvý pohľad ako múzeum, skôr iba ako obyčajný starý dom) nájdeš vo štvrti, v ktorej Jack Rozparovač vraždil. Whitechapel. Štvrť to veľmi bezpečná nie je, no múzeum organizuje aj skupinové prechádzky po miestach, kde boli nájdené Jackove obete. Odporúčam! V samotnom dome vládne pochmúrna atmosféra, nájdeš tam Jackovu izbu, policajnú stanicu, policajné spisy, repliku izieb zavraždených a aj ich profily. Ak sa na to cítiš, vkroč aj do suterénu – márnice. Bleee. Pre zaujímavosť, v tomto múzeu som bola jediný návštevník – creepy atmosféra až za nechtami.

Tate Modern

Múzeum moderného umenia – vstup zadarmo. Nájdeš ho priamo na brehu Temže, je to nelichotivá hnedá budova, ktorá vyzerá ako továreň s vysokým komínom, no vnútri nájdeš nebo moderného umenia. Audiovizuálne expozície, obrazy, výstavy. Absolútna pecka! Na tomto mieste zakaždým strávim dobré tri hodiny. A keď odchádzam, cítim sa o čosi inteligentnejšia. 🙂 (P.S. zo štvrtého poschodia je úžasný výhľad na St. Paul Katedrálu!) Inšpiruj sa!

23032827_1994301477512528_2295389315962455028_n

Bonus: Choď na výlet

Z Londýna sa za pár minút/hodín dostaneš na super miesta! Sadni na autobus National Express a odvez sa do univerzitných miest Oxford alebo Cambridge. Blízko to máš tiež k moru a do krásneho Brightonu či na biele útesy do Doveru. Lístky stoja pár libier, väčšinou busy odchádzajú z Victoria Coach Station, ale chytíš ich aj po trase v mestských častiach. Autobusy sú maximálne pohodlné, klíma, wifi, kožené polohovateľné sedačky, ideálne aj na dlhé vzdialenosti. V menších mestečkách ako napr v Doveri alebo v Oxforde, nečakaj nejakú stanicu, sú to skôr iba obyčajné zastávky. Naopak, v Birminghame si už posedíš v útulnej staničnej hale aj s občerstvením.

22814268_1992130911062918_6206030391481079295_n

Čo v Londýne nerobiť

Nechoď do Primarku

Ak ti je tvoje duševné zdravie milé, nechoď do Primarku. Hlavne nie do toho na Oxford Street. Tam ťa, s prepáčením, drbne. Vládne tam absolútny chaos, milión ľudí, veci sú porozhadzované po podlahe a dokopy tam nič nenájdeš. Ak silou mocou do toho Primarku musíš ísť, odvez sa do Hammersmith o 9.00 ráno. V obchode budeš len ty a predavačky.

Nejedz Fish & Chips pri Tower of London

Keď ideš do Londýna po prvý raz, tak to urob. Iba pre ten pocit, že si vychutnáš tradičné jedlo pri Temži. Za 8 libier. Ryba ako taká nemá veľmi chuť (pokiaľ tam nevyprskáš celý kečup, celú barbecue omáčku, každý jeden kečup a pod), je to obrovská porcia a staneš sa terčom pre hladné čajky, ktoré nečakajú na nič iné iba na to, čo ti spadne z úst. V Londýne je milión streetfodoových stánkov, kde nájdeš oveľa chutnejšie tradičné anglické jedlo i svetové špeciality.

Nebývaj v QUEEN ELIZABETH HOSTEL

Nikdy. Viac. Nie. A. Ešte. Raz. Veľké. Nie. Raz mi stačilo. Najhorší hostel, aký som kedy videla a to som ich videla už poriadne veľa. Do mojej izby sa išlo cez dvor, bol november, izba sa nedala zamknúť a nedali sa ani zavrieť dvere! Čiže som si chvíľu pripadala ako na severnom póle. Hostel je tiež poriadne ďaleko od centra, a keď som sa do neho v nočných hodinách vracala, prebehla mi cez cestu líška. Líška. Aspoňže mali fajn raňajky a príjemných ľudí v bare. Ubytovanie však bolo otrasné a oľutovala som tu každú minútu svojho bytia.

 

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *