Povinná výbava každého backpackera

Povinná výbava každého backpackera

Je pekné predstavovať si, že na svojej ceste nepotrebuješ viac ako vzduch v pľúcach a slobodu. Potrebuješ toho oveľa viac. Čítaj o všetkých (ne)potrebnostiach, ktoré v ruksaku nosím ja.

IMG_20161222_202729

Backpack 🙂

Kvalitný ruksak je tvoj jediný kamarát. Hlavne, ak cestuješ sám. Ja mám obľúbené dva – jeden 40 L, ktorý mi Ježiš priniesol a je ideálny na max 4 dni a jeden veľký 60 L – QUECHUA, s ktorým to zvládnem potiahnuť aj 3 týždne, a pri extra baliacom tunningu ho dokážem prepašovať aj ako príručnú batožinu. Keď sa balíš, neber toho zbytočne veľa – mysli na to, že si ten ruksak ponesieš na chrbte aj niekoľko dní.

Pohodlné topánky

Nachodíš kilometre. Preto rozmýšľaj nad topánkami, ktoré nepremokajú, nie sú deravé, nie sú ťažké a vieš sa na ne spoľahnúť. V žiadnom prípade si na cestu neber topánky nové – radšej vyšúchané, ale otestované. Keď ideš na výpravu, kašli na štýl, hlavná je pohodlnosť a funkčnosť.

IMG_20160921_202727IMG_20161206_140441

 

 

 

 

 

 

 

Power Banka

Jediné, čo ti môžem zaručiť je, že sa ti ten mobil vybije. A vybije sa poriadne rýchlo. Preto maj so sebou vždy Power Banku – najlepšie nabitú (zachránila ma napríklad na koncerte Eda Sheerana, lebo iba ja dokážem ísť na koncert s 13 % baterky.)

Zámok s kľúčikom

Pre každého, kto chce bývať v hosteli. S vlastným zámkom si zamkneš pridelenú skrinku a nikto ti nič neukradne. Možno. Zámok sa dá aj za malý poplatok požičať, ale keď máš vlastný, ušetríš.

Slúchadlá

Zober si rovno dvoje – nebudeš panikáriť, keď sa jedny pokazia alebo ich stratíš.

Rýchloobväz

Prasknuté pľuzgiere, dorezané ruky, odrené palce na nohách a iné boliestky. Nikdy nezabudni leukoplast – pofúka ti ranu a vďaka nej zvládneš oveľa viac kilometrov ako bez nej.

Analgetiká

Jedného pekného septembrového dňa v Londýne som mala zrazu problém. Problém, ktorý zahŕňa necht a palec. Celodenné chodenie v kanadách tomu problému neprospelo a keďže sa so vzniknutou situáciou nedalo nič robiť, musela som sa spoľahnúť na lieky proti bolesti – mala som dokopy asi len tri tabletky – a rozdávkovať si ich na dni tak, aby som ten prekliaty prst necítila, tak to bolo umenie. Odvtedy sa bez týchto liekov nepohnem ani na krok a na výlet beriem pre istotu celý balíček.

IMG_20160929_144837

Multifunkčný šál

Mám tenký, teplý, károvaný šál väčších rozmerov z Primarku – za celkovú sumu 4 €. A nosím ho so sebou úplne všade – v lete či v zime. V zime si ho namotáš na krk, poprípade sa doňho zababušíš v posteli v hosteli (v ktorých mimochodom dokáže byť neskutočná zima). Takýto šál však využiješ aj ako deku na pláž či uterák do sprchy alebo ako provizórny dáždnik, keď prší. Natiahla som sa na ňom už aj na trávniku v Berlíne či v parku v Aténach.

IMG_20170318_092941

USB kľúč

Aj keď máš všetko vytlačené, na papier či mobilné aplikácie sa nedá vždy spoľahnúť. Papier sa rozmočí, mobil ti ukradnú a zrazu si bez letieniek, bez autobusových lístkov alebo mapy. Vtedy sa oplatí mať so sebou mini USB kľúčik, kde všetky tieto dokumenty máš. Praktické je odfotiť si aj občiansky, pas či zdravotnú kartičku.

Univerzálna zástrčka

Všade sa to pichá inak. Oplatí sa mať so sebou univerzálku (dá sa v pohode kúpiť za 8 €) – v niektorých lepších hosteloch alebo vo vlakoch sú na turistov pripravení a majú rôzne druhy zásuviek. Ale spoliehať sa na to veľmi nedá.

Selfie tyča

To aby si mal dôkaz, že si niekde bol a že si žral sushi v parku. Môžeš poprosiť iného turistu, aby ťa odfotil, ale tú sú tri prípady, ako sa takáto nevinná prosba môže zvrtnúť. 1. mobil ti ukradnú. 2. na fotke máš pol hlavy a pol mosta. 3. urobí ti peknú fotku a dúfa, že ho už o to nikto prosiť nebude, aby si mohol fotiť svoje fotky a svoje selfíčka so selfie tyčou, ktorú on má a ty nie.

IMG_20160928_143056

Hodinky

Čas bude s tebou na každom kroku – a ak má tvoj travel plán viacero častí a destinácií, budeš potrebovať presný čas. Nie je praktické, stále vyťahovať mobil. Zober si normálne hodinky, vopred zisti, aký časový posun ťa čaká a staň sa pánom času. :O

Zošit a pero

Pero potrebuješ vždy a tiež ho potrebuje aj ten vedľa teba. Buď hrdina a požičaj mu ho! 🙂 A zošit alebo denníček je super na všetky poznámočky či zápisky o tom, čo si jedol, aké je počasie, kde si bol a všetky tie ostatné veci, ktoré nebudú zaujímať ani teba, ani tvoje deti a ani nikoho. Ale spomienka pekná.

Igelitové vrecká

Na kozmetiku, smradľavé fusakle či na desiatu. Igelitové vrecká ti pomôžu aj keď ti do tých tvojich spoľahlivých a pohodlných topánok naprší a tiež ich potrebuješ aj na kozmetiku do príručnej batožiny. (na niektorých anglických letiskách ich rozdávajú zadarmo – zober si tak 5 :), v Bratislave si ho musíš kúpiť – klasika). Do igelitového vrecka si zabaľ aj parfém – aj keď ho nesieš vo veľkej batožine (má tendenciu sa rozbiť) – voňavé handry od One direction parfému sú super. 🙂

Vlhčené utierky a antibakteriálny krém

Budeš špinavý. Chceš byť špinavý? Nie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *