Krížom cez Ameriku za menej ako 300 dolárov II. časť

Krížom cez Ameriku za menej ako 300 dolárov II. časť

Druhý článok o tom, ako z Ameriky vidieť to najkrajšie vďaka železničnej spoločnosti Amtrak a ich najslávnejšiemu vlaku California Zephyr, na ktorý som natrafila úplnou náhodou (ako na všetko v mojom živote). Verím, že naňho úplnou náhodou natrafíš aj ty – tu, na mojom blogu. 🙂 www.drusilla.sk 

V prvej časti článku si si mohol prečítať, koľko stojí lístok na vlaky americkej železničnej spoločnosti Amtrak, kde tieto lístky kúpiť a po akej trase sa preháňa strieborný elegán California Zephyr. Ak ti článok ušiel, klikni sem. V druhej časti (práve ju čítaš) sa dozvieš, čo všetko ti tento vlak ponúka.

CZ_Ad

Vyhliadkový vozeň

Akonáhle sa vlak odpichne z Emeryvillu, chyť si miesto vo vyhliadkovom vozni. V tomto vozni sú sedačky natočené priamo k oknám a okná sa ťahajú až k stropu – všetko pre tvoj dokonalý výhľad von. Nechýbajú tu ani zástrčky a ani priestor, kde si môžeš vyložiť nohy či nabrať vodu a ľad. V tomto vozni sa môžeš usadiť aj za stôl a spokojne si vychutnávať čokoľvek, čo si si kúpil v minibufete v spodnej časti vozňa (cola, pivo, burger, pizza, chipsy – všetko malé a všetko polotovar).

IMG_20170914_125930

V Sacramente nastúpili aj dvaja sympatickí seniori v uniformách Amerického železničného múzea – celých 5 hodín budete mať možnosť počúvať prednášku o zlatokopoch, staviteľoch železníc z Číny a o všetkom krásnom, čo práve z okna vidíš (a to hory, lesy, kaňony, rieky i priepasti, nad ktorými sa práve vezieš). Bolo to DO-KO-NA-LÉ!

IMG_20170914_144632

Reštauračný vozeň

Ak cestuješ sám, toto miesto je perfektná príležitosť na to, aby si si našiel nových kamarátov. V reštauračnom vozni nikdy nesedíš sám – vystravovať sa musí 300 ľudí a vozeň je len jeden. Ako to prebieha? Raňajky sú bez rezervácie, obed a večeru si treba dopredu objednať (po vlaku bude chodiť taký milý pán a brať rezervácie). Ak cestuješ s coach seat, platíš na mieste, v hotovosti alebo kartou (ani tu sa samozrejme nezabúda na tips), ak si „ubytovaný“ v lôžkovom kupé, suma sa ti pripočítava na jeden spoločný účet. Vyberáš si z menu a za pár minút spokojne prežúvaš a kým za oknom ubieha Amerika, ty počúvaš osudy spolucestujúcich a pochváliš sa tým vlastným. A je to tá najkrajšia časť dňa. 🙂

IMG_20170916_064413 IMG_20170915_075634

Dopriala som si až jedny raňajky – praženicu so zemiakmi, toastom a pepsi (s tou kávou mi to stále veľmi nejde) a zaplatila kvalitných 14 dolárov. Ostatné dni som sa spoliehala na vegánsky burger (7,50), ďalšiu pepsi (2,00), chipsy (2,00) z bufetu a arašidové maslo Skippy, ktoré som si niesla zo San Francisca.

Cena lístka nezahŕňa žiadne jedlo na palube – teda žiadne raňajky, káva alebo čokoľvek iné. Máš dve možnosti. Vlastne tri.

  1. Príď vybavený – v ruksaku si so sebou prines proteínové tyčinky, sušienky, minerálky, čokoľvek, čo si na svojej ceste Amerikou ulovil.
  2. Maj peniaze – jedlo si kúpiš vo vlaku – naješ sa v reštauračnom vozni alebo v bufete, poprípade si niečo môžeš kúpiť na niektorej stanici počas dlhšej prestávky.
  3. Daj si trojdňovú diétu – prežiješ to a budeš ľahký ako pierko. 😀

(u mňa fungovala trojkombinácia – v istej miere som vyskúšala všetky tri body)

Sociálne zariadenie

V každom vozni nájdeš pánske i dámske toalety. Nečakaj žiadny luxus, ten vlak predsa len za sebou už niečo má. 🙂 Ale pravdou zostáva, že wécka boli vždy čisté a nikdy v nich nič nechýbalo. Vo vlaku nájdete aj „washroom“ – väčšie miesto pre osobnú hygienu s veľkým zrkadlom, umývadlami i sedadlom. Lôžkové kupé majú sociálne zariadenia riešené trochu inak, ale ako, to sa mi zistiť nepošťastilo.

Pozor, príde fotka toalety. 🙂

IMG_20170914_141852 IMG_20170914_141849

Kto cestuje vlakom California Zephyr?

Ty! 🙂 A okrem teba ľudia, ktorí sa na tri dni stanú tvojimi spolubývajúcimi. California Zephyr má kapacitu asi 300 miest a v tomto dave ľudí môžete stretnúť kohokoľvek. Japonského turistu, ktorý so sebou priniesol suveníry zo svojej domoviny, Seniorku Lindu zo Sacramenta, ktorá cestuje za svojou sestrou do Chicaga a v California Zephyr sa vezie už po druhýkrát v živote (a má super historky o Kennedym), rodinku Amišov smerujúcich až do Washingtonu, dievča, ktoré dokáže mať natáčky na hlave 45 hodín v kuse, manželský pár, ktorý si cestu venoval na tridsiate výročie svadby i turistku, ktorej k dokončeniu Pacific High Crest Trail chýba posledných 400 míľ. Môj spolusediaci zo Severnej Karolíny mi toho o sebe veľa nepovedal, ale o jeho bratovi – vojakovi Noahovi a Salt Lake City viem všetko. 😀 „Vieš prečo sa Salt Lake City volá Salt Lake City? Lebo je slané.“ Cestovanie California Zephyr je udalosť, zážitok – hlavne celá 3-dňová trasa – a spokojne ju môžem prirovnať k Trans-Siberian Express a k Magisitrále (kratšej a ruskejšej verzii).

Núdzu o rozhovory mať nebudete a každá nová tvár má svoj príbeh. Ja som mala tiež. Keď som zo seba vysypala, že som sa rozhodla za 15 dní precestovať Spojené štáty a sama, tak som v ich očiach bola niečo ako hrdina. Mnohí z nich cestovali po prvý raz, ďalší najďalej zašli maximálne do Tijuany.

18839276_10212017182718836_7235870859693402312_n21729047_10212007318232230_6274758033393333369_o

Na palube:

  • Wifi pripojenie je samozrejmosťou. V mojom prípade nám hneď pri nástupe sprievodkyňa oznámila, že Wifi nefunguje – ale, že to nevadí, lebo ani ona doma Wifi nemá a je úplne spokojná a šťastná. 😀
  • Môžeš si zobrať aj zvieratko (do asi 7 kilo)
  • Batožina: so sebou môžeš mať dve príručné tašky a až štyri veľké batožiny (dve z toho sú zadarmo). Viac TU.
  • Vo vlaku je zima – všadeprítomná klíma – ak nemáš spacák, buď vybavený aspoň svetrami a dekou

O tých výhľadoch vám niečo poviem v ďalšej časti. :* see ya later alligator

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *