Dover – biele útesy na juhu Anglicka

Dover – biele útesy na juhu Anglicka

Prvý raz som sa po nich prešla, keď som mala 15 rokov. O 15 rokov neskôr, som to urobila znovu. Biele krásky. Dover.

Vandrovanie po Veľkej Británii ťa jednoducho musí doviesť až na juh. Na pobrežie. Či vyrazíš z prímorského Brightonu alebo z Londýna (autobusom si v Doveri za cca dve hodiny, vlakom to dáš za hodinu) v Doveri z mora vyrastajú kriedové útesy, ktoré čakajú iba na to, kedy ich prelezieš.

IMG_20170928_013113_960

Vo vzduchu bolo cítiť more a nad hlavou si trkotali čajky. Keďže som sa hneď po vystúpení z autobusu vybrala opačným smerom, mala som možnosť si to mestečko trochu obzrieť. „Tu by som si vedela predstaviť život“, povedala som si a vzápätí som zistila, že si podobnú vec povedali aj ďalší. V Doveri je totiž kopec prisťahovalcov – Slovákov a Čechov. A ja som asi stretla všetkých.

IMG_20170926_153647

Nemám veľmi orientačný zmysel a tak mi cesta k útesom trvala dlhšie než by trvala niekomu, kto tento zmysel má. A tiež som bola zrejme jediná, ktorá sa tam šplhala pešo ponad obrovský Doverský prístav (z ktorého sa mimochodom Briti vydali zachraňovať vojakov do francúzskeho Dunkirku v 1940). Na chodníčku som stretla jediného človeka – postaršieho pána, ktorý bol sám prekvapený, že ma tam vidí. Keď som sa vydriapala hore, našla som stánok/vstup na parkovisko s vypísaným vstupným. Upachtená a upotená sa pýtam: „sem sa platí vstupné?!?“. Nie, nie, ubezpečila ma milá pani, „vy ste prišli pešo, vy neplatíte“. Zadarmo to nemajú len tí, čo sa sem vyvezú autobusom alebo autom. Ha! Aspoň niečo. Podala mi do rúk mapku a ja som sa vydala na ďalšiu zdravú štvorhodinovú prechádzku. Chcela som vidieť aj najkrajšie výhľady, aj vojenské bunkre a aj biely maják s čajovňou Pani Knottovej.

IMG_20170927_183442_237

Pri tomto výlete je dôležité počasie. Nikomu sa nebude chcieť štverať sa po útesoch v daždi či vetre. Priame horúce slnko tiež nie je žiadna výhra a v hmle toho veľa neuvidíš. Mne kvalitne na hlavinku pieklo a z tepla sa robilo mierne dusno – sme na konci septembra a ja mám za sebou dva týždne túlačiek sa po USA, no pokračujem ďalej k majáku, hladná, smädná, ale odhodlaná. A popri tom robím milión selfíčok (dávaj si ale pozor, nejeden selfie maniak sa tu z tých útesov vyrýpal dole, takže všetko s mierou), rozprávam sa s koňoponíkmi, ktoré sa tu proste len tak pasú a kochám sa úžasným výhľadom. Mám pocit, že dovidím až do Francúzska. Úžasná výška a trávnaté pláne popretkávané slobodou! Takýto svet milujem!

22007402_10212091049205452_6414236544227511029_n

Konečne som sa dostala k tej krásnej snehobielej budove. Majáková veža s útulnou čajovňou pani Knottovej. O to viac ma mrzelo, že mám vo vrecku posledných 5 libier. Pani Knotsová sa iba usmiala a priniesla terminál. V strede ničoho a na útese majú terminál! Yaaaassss! Asi je ti jasné, že som si kúpila všetko, na čo som dočiahla. 🙂 Čaj s mliekom, mrkvový koláč, syrový pagáč, maslo, marmeládu, smotanu… Pravý anglický olovrant, po ktorom som sa z útesov mohla kotúľať. Pch. Zaslúžim si.

IMG_20170928_014855_250

Čo v Doveri okrem útesov?

  • Navštív Doverský zámok! Uvidíš ho z útesov, pešo je to tiež pekná diaľka (preto som tam nebola)
  • V centre mesta nájdeš Doverské múzeum
  • V prístave ochutnaj mušľovú polievku
  • Pozri sa na loďky v maríne
  • Po ceste na autobus vyplieň sekáče a kníhkupectvá

IMG_20170928_015124_433

Verím, že budeš mať šťastie a stretneš youtubera/instagramera Arrona Crascalla – tento komink baví sociálne siete svojím afektom a mega videjkami práve z Doveru! 🙂 Keď ho nestretneš, aspoň ho followni, tvoj život bude o niečo krajší.

Arron-Crascall

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *