City break: Štyri dni v Aténach za 200 €

City break: Štyri dni v Aténach za 200 €

Ešte mi nestihlo vytráviť zo štedrovečerného obžierania sa a už som sa začala doma „sviatočne“ nudiť. A v takýchto chvíľach sa túlam po stránke www.ryanair.com alebo www.azair.com – vyhľadávači lacných leteniek v rámci Európy. Aha, Atény – hm tam som ešte nebola, fanúšik Xeny som, Hercules tiež sexi a stavať mestečko v Zeusovi je tiež celkom fajn – mentálne som mala už pobalené a letenka na 18. marec 2017 bola v košíku.

Na štyri dni sa v pohode zmestíš do jedného ruksaku a na tento typ výletu ti toho veľa netreba – hlavne pohodlné topánky, selfie tyču, plavky a nabíjačku na mobil. Ubytovanie som našla na www.booking.com – vždy sa zameriavam na hostely, ktoré sú v centre alebo aspoň pri zastávke metra a majú hodnotenia viac ako 7. Keďže cestujem sama, hotelová izba alebo airbnb je pre mňa finančne nevyhovujúca – ak vás ide viac, pravdepodobne vás to menej vyjde práve cez airbnbéčko.

IMG_20170319_092024

Ubytovanie

Hotel Athens Choice (hotel ponúka aj klasické ubytovanie, aj hostelové) patrí zatiaľ medzi tie najlepšie hostely, v ktorých som bola – nové izby s vlastnou kúpeľňou (bývala som s Číňankou, Španielkou a Poľkou) – výborné bufetové raňajky aj s gréckymi špecialitami, teraska, balkón, internet i super personál. Hoci v jemne pofidérnej štvrti Omonia, ale za to iba kilometer od centra a tri minúty od metra – v noci sa tam túlať neodporúčam.

IMG_20170321_101908

Pamiatky

Patrím medzi tých šťastných, čo majú po ruke vždy novinársky preukaz – táto kartička ťa dostane takmer na každú pamiatku či do múzea, kde lístky predávajú aspoň trochu normálni ľudia. Každú zrúcaninu i vykopávku som v Aténach videla zadarmo. 🙂 Vstupné ale nie sú veľmi vysoké a väčšinu z nich uvidíš aj cez plot, či z vyššieho kopca.

Doprava

Peniaze si treba odložiť na MHD – 3-dňový turistický lístok ťa vyjde 22 € a pozitívum je, že zahŕňa aj cestu z letiska i späť. A nasadnúť s ním môžeš aj na električku, ktorá ťa dovezie až priamo na pobrežie, kde si v pohode môžeš skočiť do Egejského mora (pozor, v marci je to Titanic experience – voda je neskutočne studená) či natiahnuť sa na pieskovej pláži. (Been there, done that).

IMG_20170320_131354

Jedlo

A aby si neumrel hladom – poriadne sa napráskaj na raňajky, po ceste si kúp jadierka alebo oriešky za 1 € alebo typický grécky syrový „venček“ (za 0,50 – 1 € podľa toho, ako ďaleko si od najbližšieho rozpadnutého chrámu) alebo si zájdi na večeru do koloritnej Plaky – vyprážané sardinky si v pohode dáš za 7 €, chobotnicu za 15 € alebo pizzu za 12 €. Tiež všade „ulovíš“ gyros za 2 – 4 € či ľadovú kávu za 2 €.

Na tých svojich 100 €, čo máš v peňaženke si dávaj sakramentský pozor, aby ťa niekde neošmejdili alebo neokradli. Preplneným miestam sa radšej vyhýbaj a vždy maj oči na stopkách, aj keď so zatajeným dychom sleduješ západ slnka nad antickou agorou.

IMG_20170319_182422

Koľko to stálo:

  • Spiatočná letenka (Ryanair): 65 €
  • Ubytovanie v hosteli na 3 noci + raňajky (Athens Choice): 52 €
  • Vstupné na pamiatky: 0 € s novinárskym preukazom (cca 50 – 70 € bez neho)
  • Vreckové (doprava po meste, jedlo a iné prkotinky): 70 – 90 €

IMG_20170319_104129

Uvedené ceny sú pre teba iba ilustračným príkladom, ale zároveň je to presný odraz mojich výdavkov. Skutočná cena za takýto výlet závisí od mnohých faktorov a to, akú kúpiš letenku, či si flexibilný s dátumom, či si nenáročný na ubytovanie a tiež ako veľmi hladný a márnivý človek si. A tiež či sa vykašleš na magnetky pre fotrovcov 🙂 (ale pokoj, v pohode tú somarinu kúpiš, za 1 – 2 €).

Do Atén odporúčam ísť mimo sezónu (jar alebo jeseň). Ja som cestovala v polovici marca a mala som 20 – 25 °C (pocitovo 30) – vyhneš sa nechutným horúčavám a hlavne preplnenému mestu. A zvládneš aj kúpanie v mori. 🙂

IMG_20170320_103555

Čo všetko v Atenách vidieť, robiť a čo tam jesť, o tom ti poviem v najbližšom gréckom článku 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *