City break: Päť dní v Maroku za 200 €

City break: Päť dní v Maroku za 200 €

„Kde na to berieš, prosím ťa. Stále niekde si.“ Jednoduchá odpoveď: „Nemám žiadny štandard a nemám žiadne nároky. A radšej budem dva týždne jesť wifonku, aby som ušetrené peniaze mohla oplieskať napríklad v púšti.“ Cestovať sa dá aj lacno. Treba vedieť ako!

Nebývam v 5*  hoteloch, ja vlastne nebývam ani v hoteloch, ale v hosteloch, radšej chodím mhd ako taxíkom, a ešte radšej pešo ako mhd. Mnohí cestovatelia a dovolenkári sa riadia zásadou: „keď už niekam idem, chcem si dopriať. A na to potrebujem peniaze.“ No a potom sa veľmi ľahko môže stať, že budeš šetriť a šetriť… a sedieť doma na riti, kým ja obletím pol sveta iba s proteínovými tyčinkami a spacákom na chrbte. Tiež si doprajem – každý mesiac novú letenku.

27336371_10213088667025274_799884911596201674_n

Ubytovanie v Marakéši

Kopec hotelov, riadov, hostelov, rôzne úrovne komfortu. Bookla som klasicky na booking.com Majorelle Hostel. 3 minúty od centra a námestia Jemaa el F-naa, štandardné izby, klasické vybavenie, nové sociálne zariadenia a perfektné raňajky. Trochu chaos pri ubytovaní (nemali pre mňa posteľ), ale inak všetko v absolútnom poriadku. Bonus – terasa na streche, wifi a maximálna pohostinnosť domácich. Za 30 kešov to bola totálna pecka.

Pamiatky

Pozri sa do botanickej záhrady Jardin de Majorelle (7 €), na Saadské hrobky zo 16. storočia (6 €) alebo do Palais de la Bahia (1 €). V Marakéši je kopec ďalších zaujímavých múzeí, za ktoré sa tých zopár euro oplatí vyhodiť.

Doprava

Do Maroka sa dostaneš letecky priamo z Budapešti (priama linka s Ryanair) alebo si naskoč na trajekt zo Španielskeho pobrežia. V každom prípade, určite tam choď. 🙂 V Marakéši to zvládneš všade pešo, no z letiska si vezmi taxík alebo bus. Za taxi nedaj viac ako 150 dirhamov (asi 15 euro), aj keď ťa budú chcieť presvedčiť, že letisko je od centra vzdialené 25 kilometrov. Nie je, je to necelých 5 kilometrov. Z letiska i na letisko jazdí tiež autobus číslo 19 a za jednosmerný lístok zaplatíš 30 dirhamov (3 eurá) za spiatočný 50 dirhamov (5 euro). Stojí priamo pri hlavnom námestí Jema el-Fnaa a pri mešite Koutoubia, čo je centrum mesta. Kdekoľvek po meste budeš vedieť vyjednať cenu za petit taxi, po meste by ťa to nemalo stáť viac ako 20 – 50 dirhamov. Po Medine a v soukoch sa môžeš pokojne premávať pešo.

Jedlo

Čerstvý ovocný fresh za 0,50 – 1 €, chrumkavý chlieb za 0,30 € alebo raňajky za 2 €. Tradičný tadžín si v pohode dáš za 4 € alebo vyprážané kalamáre za 3 €. Ak si odvážny, ochutnaj varené slimáky za 1 € (ja až taká odvážna nie som) alebo nejakú údenú hlavu malého kozľaťa. Ak ti namiesto jedla stačí cíga, balíček Malrboro tu splašíš za 1,40 €.

Ak sa rozhodneš, peniaze nerozhadzovať, nebudeš sa stravovať v reštauráciách a domov si z Maroka vezmeš iba kľúčenku za 0,50 €, tak sa do 200 € perfektne zmestíš. Ak zostaneš iba v Marakéši (premrhaná šanca vidieť kus krásnej krajiny), tak peniaze, ktoré ušetríš za výlet, môžeš minúť na kožené tašky, topánky a iné extrémne lacné veci v marakéšskych súkoch. Ja sa priznám, mňa tento výlet nestál 200 €, ja som minula o celý 200 € viac, pretože som domov dotiahla doktorskú aktovku z pravej kozej kože, striebornú konvičku, marocké šaty, xy magnetiek a kľúčeniek, obrovské tetovanie hennou, a tiež som tam zjedla minimálne pol jahňaťa, 20 kíl ovocia a dopriala si pravé marocké kúpele hammam a celotelovú masáž. A tiež som svoj ctený zadok vyvážala v taxíku a zabudla si doma novinársky preukaz (skôr som ho zámerne vyložila, novinárov tam veľmi radi nemajú).

Koľko to stálo:

  • Spiatočná letenka (Ryanair): 81 €
  • Ubytovanie v hosteli na 4 noci + raňajky (Majorelle Hostel): 30 €
  • 2-dňový výlet do púšte Zagora: 59 €
  • Vstupné na pamiatky: 0 € s novinárskym preukazom (cca 30 € bez neho)
  • Vreckové (jedlo a iné prkotinky, ktoré vyhandluješ na trhu): 100-200 €

Uvedené ceny sú pre teba iba ilustračným príkladom, ale zároveň je to presný odraz mojich výdavkov. Skutočná cena za takýto výlet závisí od mnohých faktorov a to, akú kúpiš letenku, či si flexibilný s dátumom, či si nenáročný na ubytovanie a tiež ako veľmi hladný a márnivý človek si. A tiež či sa vykašleš na magnetky pre fotrovcov 🙂 (ale pokoj, v pohode tú somarinu kúpiš, za 1 – 2 €).

27655083_10213088667465285_3976723024142015088_n

Do Maroka odporúčam ísť kedykoľvek, okrem zimy a leta. Ja som cestovala v koncom januára a bola mi zima. Fakt, že zima. V Marakéši cez deň bolo príjemných 16 °C, ale akonáhle zapadlo slnko, drkotali mi zuby. V pohorí Atlas som to dotiahla na úžasnú nulu a snehovú metelicu a tiež po prvýkrát za 50 rokov napadol na púšti sneh. Práve, keď som tam kempovala. Ale to je už iný príbeh. 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *